Wygodne biuro. Wybierz najlepsze fotele biurowe dla swoich pracowników

Efektywny pracownik, to pracownik pracujący w komfortowych i optymalnych warunkach, czyli wyposażony w komputer, dostosowane do takich zajęć biurko i wygodny fotel biurowy. Każdy pracodawca musi zmierzyć się z problemem, jak i za ile stworzyć takie miejsce pracy.

O ile komputer i systemy, z których korzystamy implikują już pewne ograniczenia co do ceny, to w przypadku foteli biurowych mamy nieco szersze pole do popisu. Sredniej jakości fotel możemy kupić w niektórych sieciach marketów w granicach już 200 złotych, ale za siedziska, na których można spędzić już kilka czy kilkanaście godzin bez użalania się na ból pleców lub karku trzeba wydać nieco więcej. Dlatego mierząc siły na zamiary warto zastanowić się, jakie cechy powinien posiadać dobry fotel biurowy, a następnie znaleźć coś w akceptowalnych dla nas warunkach cenowych.

Siedzisko to podstawa

Wygodne fotele biurowe powinny posiadać regulowane siedzisko, które pozwoli ustawić wysokość fotela do wzrostu osoby na nim pracującej. Prawidłowa pozycja siedzenia to taka, gdy stopy swobodnie opierają się na podłożu bez wypuszczania ich do przodu lub zaginania pod siebie. Również szerokość siedziska ma w fotelach biurowych niebagatelne znaczenie i powinna pozwolić na swobodne rozszerzenia ud, tak by krew mogła bezproblemowo docierać do niższych części kończyn. O komforcie pracy decydują także zaokrąglone kanty i wysokiej jakości tapicerka.

Czytaj także  Wieszak na klucze, uchwyty do szafek, ozdoby do salonu naucz się domowego DIY

Odpowiednie oparcie dla kręgosłupa

Częścią ciała najbardziej narażoną na uciążliwość w pracy biurowej jest bez wątpienia kręgosłup. To odpowiednie podparcie pleców decyduje o tym, czy po kilku godzinach pracy nie zaczniemy się męczyć i sztywnieć. Dobre fotele biurowe posiadają w oparciu wzmocnienie dla wsparcie odcinka lędźwiowego pleców oraz możliwość regulacji kąta wychylenia całego tyłu – jest to dobre rozwiązanie, gdy w chwili przerwy chcemy rozciągnąć całe ciało. Najlepiej by ten element fotela był blokowany na czas pracy, za pomocą odpowiedniego regulatora.

Zagłówek dla karku

Wysokość oparcia foteli biurowych wraz z zagłówkiem powinna wynosić około 135 cm wysokości. Zagłówek powinien być regulowany tak, by dostosować go do wysokości osoby siedzącej. Optymalny sposób pracy przed komputerem powinien pozwolić kręgosłupowi przybrać naturalną pozycję „S”, a osoba siedząca powinna w sposób swobodny opierać głowę na zagłówku w celu odciążenia kręgów szyjnych. Warto zwrócić szczególną uwagę na ten element, ponieważ większość tańszych foteli biurowych posiada zagłówek bez możliwości regulacji.

Obrotowość dla swobody ruchów

W trakcie kilkugodzinnej pracy w pozycji siedzącej możliwość wygodnego i swobodnego sięgnięcia w kierunku jednego z boków stanowiska jest niezwykle ważna. Dlatego istotną sprawą jest, by fotel biurowy pozwalał na wygodny obrót oraz posiadał kółka w celu podjechania bez konieczności wstawania. Najlepiej by kółka posiadały mechanizm samohamujący i zrobione były z twardego, ale nie rysującego podłoża materiału – niestety nawet w droższych modelach rzadko dostępne są kółka pasującego do każdego rodzaju podłoża, więc musimy wybrać najbardziej optymalną wersję.

Czytaj także  Wieszak na klucze, uchwyty do szafek, ozdoby do salonu naucz się domowego DIY

Zamiast podsumowania

Temat foteli biurowych jest równie szeroki, jak całe pojęcie ergonomii pracy. Niestety ilość schorzeń, które może wywołać nieodpowiednia pozycja siedząca jest spora, dlatego tak ważne jest by zapewnić pracownikom możliwie najlepsze warunki. Oprócz ich dobrego samopoczucia i komfortu nagrodą będzie efektywniejsza praca i dużo lepsze wyniki, co powinno zrekompensować z nawiązką poczynione nakłady finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *