Jak oryginalnie nosić pasek skórzany? Przeczytaj nasz poradnik

Skórzany pasek to niezbędny element w damskiej i męskiej garderobie. Doskonale podkreśla charakter klasycznych, jak i mniej formalnych stylizacji. Warto wiedzieć jak najlepiej nosić skórzany pasek, z czym łączyć, aby zawsze wyglądać oryginalnie i stylowo.

Klasyka rządzi się swoimi prawami

Osoby, które preferują klasyczny styl lub ich praca wymaga formalnego ubioru, powinny wiedzieć jakie są zasady eleganckiego noszenia paska. Podstawową zasadą jest noszenie skórzanego pasku w tym samym kolorze oraz o podobnej fakturze co buty. Zasada ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W obu przypadkach brązowy, skórzany pasek i czarne buty fatalnie świadczą o guście właściciela.
Co ciekawe, w przypadku mężczyzn zasada ta dotyczy zarówno eleganckiego garnituru , jak i zestawu składającego się z dżinsów i marynarki o mniej formalnym kroju. Kobiety w mniej formalnych stylizacjach mogą sobie pozwolić na lekkie odstępstwa od tej zasady jak czerwone buty, czarny, skórzany pasek i czarna, skórzana torebka. Istotnym elementem jest dobór skórzanego paska do butów lub torebki, ponieważ taki zestaw świadczy o wyczuciu stylu i znajomości zasad dress code.

Czytaj także  Jak łączyć kolory i wzory w męskiej modzie?

Dobór paska do spodni

Poza stylem ubioru ważny jest również dobór skórzanego paska do rodzaju spodni. Do klasycznych spodni garniturowych lub mniej formalnych materiałowych można wybrać jedynie elegancki, skórzany pasek z klasyczną, metalową klamrą. Tylko takie połączenie dobrze sprawdzi się w przypadku formalnych spodni. Warto pamiętać aby dobrać szerokość paska do spodni: szersze do garnituru, węższe do mniej formalnych.
Najłatwiej wybrać skórzany pasek do nieśmiertelnych dżinsów. Tego rodzaju spodnie będą dobrze wyglądać z klasycznym, skórzanym paskiem, ale również w bardziej wyrazistych kolorach czy z ciekawą fakturą np. skóra krokodyla. Do dżinsowych spodni można dobrać również skórzany pasek z rockowymi ćwiekami czy z klamrą imitującą pasy kowbojskie.
Do spodni o sportowym kroju np. chinosów warto dobrać parciany lub pleciony pasek, który podkreśli lekki charakter stylizacji. W przypadku takiego połączenia istotna jest szerokość paska: im szerszy tym gorzej komponuje się ze spodniami. Podobnie wygląda kwestia kolorów: im bardziej formalny charakter stylizacji, tym bardziej restrykcyjne kryteria doboru skórzanego paska. Jak wspomnieliśmy w klasycznych zestawach skórzany pasek dobieramy kolorem i fakturą do butów, w mniej formalnych do jednego elementu, który może nawet kolor wzorów na koszuli czy T-shircie.

Czytaj także  Gdzie w internecie kupić torebkę?

Kiedy nie nosimy paska?

Skórzanego paska nie nosimy do spodni, które nie mają szlufek, ponieważ zazwyczaj są tak skrojone, że pasek okazuje się zbędnym i psującym efekt elementem. Podobnie rzecz się ma z bojówkami, większość panów zgodnie uważa, że pasek do nich nie pasuje, lecz to bardziej subiektywna opinia niż obowiązująca zasada. Jak widać, skórzany pasek może być oryginalnym elementem garderoby, podkreślającym charakter ubioru, jeśli tylko znamy zasady doboru skórzanego paska do reszty garderoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *