modne polbuty meskie

Oxfordy, Brogsy czy Monki? Poradnik modnego mężczyzny

Buty to jeden z najważniejszych elementów garderoby – nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn. Każdy mężczyzna, który ceni sobie elegancję i dobry styl powinien posiadać poza garniturem i koszulą również odpowiednie obuwie. Świat obuwniczy jest bardzo zróżnicowany pod względem modeli i fasonów. Jak wybrać buty dla siebie? Poniżej prezentujemy trzy z najmodniejszych fasonów, mianowicie: oxfordy, brogsy oraz monki.

Oxfordy

To jedne z najbardziej eleganckich męskich butów, nazywane są także wiedenkami. Ich charakterystyczną cechą jest zamknięta przyszwa, która wszyta jest pod spód cholewki. Dzięki temu ich kształt jest bardzo smukły i ładnie prezentują się na stopie. Posiadają wyłącznie dziurki na sznurowadła. Najbardziej eleganckimi wersjami oxfordów są te wykonane z lakierowanej skóry w czarnym kolorze. Pamiętaj, że lakierowane buty można zakładać wyłącznie wieczorami, najlepiej do smokingu bądź fraku. Jeżeli chcesz wyglądać mniej formalnie, to zdecyduj się nie buty w odcieniu brązu, bez połysku, wykonane np. z zamszowej skóry. Idealne do garnituru.

Brogsy

Nazwa odnosi się bardziej do rodzaju zdobienia niż do modelu obuwia. Niekiedy określa się je również mianem golfów. Biorąc pod uwagę właśnie rodzaj zdobień, brogsy możemy podzielić na dwa rodzaje: semi-brogsy oraz full-brogsy. Wersja semi charakteryzuje się mniejszą liczbą zdobień, na przedniej części buta  najczęściej znajduje się dziurkowany wzór a w poprzek za palcami delikatne przeszycie. Full-brogsy mają zdecydowanie więcej przeszyć i perforacji, np. w kształcie rozety. Dziurkowania i przeszycia widoczne są również na cholewce. Czasami można spotkać się także z rozszerzoną wersją full-brogsów, a więc z longwig-brogsami, gdzie zdobienia sięgają pięty.

Czytaj także  Bransoletki obręcz - czy w 2020 nadal są modne?

Monki

Nazwa pochodzi od słowa „monks”, które w języku angielskim oznacza mnichów. Rodowód nazwy jest nawiązaniem do charakterystycznych dla tego fasonu butów klamer, które mnisi nosili przy swoich sandałach. Monki są butami zabudowanymi, niektóre modele posiadają nawet dwie klamry zapinane z boku. Najlepiej prezentują się w kolorze czarnym, ciemnobrązowym bądź wiśniowym. Są niezwykle proste, dlatego będą pasowały do każdego stroju biznesowego.

Każdy modny mężczyzna, zwłaszcza taki, który ceni sobie elegancję, powinien zwracać uwagę na dobór odpowiedniego obuwia. Powyższe modele to przykład męskiego dobrego smaku. Zarówno oxfordy, brogsy jak i monki świetnie sprawdzą się podczas wyjść służbowych, na egzaminach oraz podczas uroczystości rodzinnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *