Buty na obcasie

Jak dobierać wysokość obcasa do sukienki?

Buty na obcasie są uważane powszechnie za wyjątkowo kobiece. Nie zawsze prezentują się jednak tak samo dobrze. Ich dopasowanie do sukienki wcale nie jest oczywiste. Warto zapoznać się więc z kilkoma podstawowymi zasadami.

Klasyczne szpilki i obcasy na słupku

Wysokie, klasyczne szpilki to buty, o których marzą kobiety. Jeśli jednak chcemy, aby prezentowały się świetnie, musimy podkreślić ich wygląd odpowiednim strojem. W ich towarzystwie najlepiej sprawdzają się sukienki nazywane ołówkowymi i gorsetowymi. Na klasyczne szpilki można jednak pozwolić sobie również w odniesieniu do sukienek bombek i tulipanów. Cienki i wysoki obcas sprawdzi się także w odniesieniu do sukienki asymetrycznej oraz tej, która jest wykonana z grubszego materiału. Nie powinno więc zaskakiwać nas to, że szpilki w klasycznym wydaniu królują na ulicach polskich miast jesienią.
Nieco inaczej przedstawia się sytuacja wtedy, gdy zamiast szpilek zdecydujemy się założyć obcasy na słupku. Ta grubsza wersja szpilki ma wiele zwolenniczek, bo jest nie tylko wygodniejsza od niej, ale również zdecydowanie bardziej stabilna. Wąski i wysoki słupek może być idealną alternatywą dla cieńszych szpilek, bez obaw można więc nosić go w towarzystwie sukienki ołówkowej lub gorsetowej. Grubszy słupek ma już jednak nieco inne cechy rozpoznawcze, pojawia się więc tam, gdzie w grę wchodzą sukienki dżinsowe, wełniane i zamszowe.

Czytaj także  Moda uliczna - co sprawdza się do chodzenia na co dzień?

Koturny i obcasy stożkowe

Choć buty na obcasie nie tracą na znaczeniu, nie zawsze sięgamy po te same ich rodzaje. Chodzenie w klasycznych szpilkach bywa nie tylko męczące, ale i niewygodne. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet sięga po obcasy na koturnie. Te odznaczają się praktycznością i funkcjonalnością. Nie powinno więc zaskakiwać nas to, że są idealną opcją w przypadku stylizacji casualowych. To świetne rozwiązanie, gdy lubimy dłuższe sukienki, zwłaszcza lekkie kreacje midi i maxi. Z pewnością jednak będą też świetnym dodatkiem do sukienek boho i kolorowych kreacji. Czy jednak oznacza to, że koturny i bardziej eleganckie kreacje nie mogą iść ze sobą w parze? Nie ma takich ograniczeń. W tym celu najlepiej sięgnąć po koturny skórzane oraz zamszowe.
Alternatywą dla szpilek są także obcasy stożkowe, zwykle mające długość wynoszącą od pięciu do siedmiu centymetrów. Są dość grube, w oczy rzuca się jednak również ich wyraźne ścięcie w kierunku ziemi. Ich wygląd przypomina obrócony stożek i to właśnie mu buty zawdzięczają swoją nazwę. Są dość niekonwencjonalne, nie zaleca się więc zakładania ich do tych sukienek, które również przyciągają wzrok. Znacznie lepszą opcją jest noszenie ich w towarzystwie sukienki kopertowej albo letniej sukienki z bawełny. Obcasy stożkowe, choć dziś cieszą się drugą młodością, są często opisywane jako buty dość staroświeckie. Nic więc dziwnego, że pięknie prezentują się w towarzystwie sukienki retro.

Czytaj także  Mała czarna zawsze w modzie?

A co z płaskim obcasem?

Płaskie buty są niezwykle wygodne, nic więc dziwnego, że wiele kobiet nie wyobraża sobie innego rozwiązania. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze będą one odpowiednie. Przyjmuje się, że nie powinno się ich zakładać do sukienek wieczorowych. Jeśli jednak sukienka jest prosta i zwiewna, a do tego jest utrzymana w klasycznym lub romantycznym stylu – trudno o lepszy wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *